Collection: History - United States
-
Feagler's Cleveland - 2575
Regular price $6.77 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.77 USD -
Arkansas Beer: An Intoxicating History (American Palate) - 7564
Regular price $7.11 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.11 USD -
Battle of the Big Hole: The Story Of The Landmark Battle Of The 1877 Nez Perce War - 2559
Regular price $5.36 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.36 USD -
A Tour of Reconstruction: Travel Letters of 1875 (New Directions In Southern History) - 9322
Regular price $25.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $25.00 USD -
The Civil War Experience ~ 1861-1865 - 5021
Regular price $13.94 USDRegular priceUnit price / perSale price $13.94 USD -
American Southwest (National Geographic Destinations) - 1686
Regular price $7.65 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.65 USD -
Wichita, Baseball In (KS) (Images of Baseball) - 9367
Regular price $15.30 USDRegular priceUnit price / perSale price $15.30 USD -
The Prairie Tides: The Ebbs And Flows of Another Era - 2618
Regular price $13.72 USDRegular priceUnit price / perSale price $13.72 USD -
The Crisis of the Middle Class - 6910
Regular price $6.59 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.59 USD -
The War for the Union Volume I.....The Improvised War 1861-1862 - 26
Regular price $6.32 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.32 USD -
Helping hands, caring hearts - 2916
Regular price $13.98 USDRegular priceUnit price / perSale price $13.98 USD -
The Civil War Experience: 1861-1865 - 1256
Regular price $6.75 USDRegular priceUnit price / perSale price $6.75 USD -
The Clinton Wars - 220
Regular price $7.25 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.25 USD -
Reader's Digest Quest for the Past - 2051
Regular price $7.24 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.24 USD -
Going to the Source, Vol. 2: The Bedford Reader in American History, 3rd Edition - 4728
Regular price $7.54 USDRegular priceUnit price / perSale price $7.54 USD -
...towns without houses... - 4684
Regular price $16.11 USDRegular priceUnit price / perSale price $16.11 USD